Zdravím.
V první řadě díky za super stránky, který mi už přes šest let jedním z hlavních zdrojů informací o GN'R.
Jenom bych měl výtku k tomu, že koncert v 1992 na Strahově byl odfláknutý - stačí se podívat na tohle video (a nebo si na youtube najít amatérskej záznam celýho koncertu) a.....myslím, že není třeba slov.
https://www.youtube.com/watch?v=qXDyd_IaCdk
Guns N' Roses - trocha historie
Toto není podrobný pohled do historie Guns N' Roses, jen jakýsi náhled na některé zajímavosti. O GN'R toho "vím" docela dost, a kdybych to sem všechno napsal, zabralo by to sakra spoustu místa, navíc historie kapely byla už mnohokrát popsána jinde.
V minulosti bylo o Guns N' Roses napsáno strašlivé množství blbostí a špíny - hlavně kolem starých Guns - a polopravdivých nesmyslů - leckdy v současnosti, bohužel hlavně v České republice. Pánové od hudebního tisku takto nejspíš dohánějí "módu" svých kolegů ze zahraničí, jež to už ovšem dávno vzdali, protože kapela si nenechala nic líbit - viz turné Get In The Ring. Možná si tím novináři také léčí jakési své mindráky. Každopádně toto všechno se děje jen proto, jelikož kapela dlouho mlčela a někteří lidé si zvykli dělat si legraci z vydání nového, netrpělivě očekávaného alba Chinese Democracy, které se odložilo už nespočetněkrát a stalo se "nejočekávanější deskou v rock n' rollové historii". Kdyby bývali někteří novináři napsali své nesmysly ještě v devadesátých letech za slávy starého složení kapely, lidé by je nejspíše zlynčovali. Také si tito lidé neuvědomují, že i kdyby GN'R nevydali už nikdy nic, pořád je to jedna z největších kapel světa, Axl Rose je naprosto jedinečný frontman a muzikant, a ať už se obklopí kýmkoli, výsledky jsou skvělé. Viz třeba nedávná turné 2006 a 2007, a to všechno bez pořádné promotion...
No nic, zde je zhruba popsána historie obsahující to nejdůležitější.
Psáno: 2003
Guns N' Roses je bezpochyby výjimečná kapela. Nikdy si nehráli na nic extra, a přitom byli (a jsou) jednou z nejlepších kapel a dovoluji si tvrdit, že v devadesátých létech nad ně nebylo – a nebýt jejich odmlčení, dodnes by byli všude, na obálce každého časopisu a podobně (pro mě jsou navždy number 1).
Jejich začátky byly tvrdé a možná právě to je jeden z důvodů, proč byli (a jsou) takoví, jací byli, hlavně ze začátku. Mluvím zde hlavně o starém složení, a to včetně bandy až do vydání "The Spaghetti Incident?" v roce 1993, respektive Sympathy for the Devil v roce 94. Ale později i více – viz dále. Abych řekl pravdu, o lidech z nového složení, tedy hlavně jejich minulosti, toho zatím zdaleka nevím tolik, možná by stálo za to vydat nějakou knihu, kde by se o nich mohl fanoušek něco dozvědět (jestli na to tedy ještě není moc brzy, složení se v poslední době často měnilo atd.) – a vůbec by zde také mohlo být něco o ze strany GN'R víceméně promlčené druhé polovině devadesátých let. Nějaké takové knihy vyšly (The band the time forgot atd.), ale myslím, že v ČR se, jak jinak, nic neobjevilo.
Na první zmínky o "Guns N' Roses" můžeme narazit kolem roku 1985, kdy se dal dohromady třiadvacetiletý zpěvák William Axl Rose (původním občanským jménem je William Bruce Bailey, ovšem jeho původní otec byl Rose) a kytarista Izzy Stradlin' (Jeffrey Isabell) – kámoši z dětství narození v Lafayette, stát Indiana, USA. Axl založil kapelu, jejíž název se často měnil a skládal se z různých obměn a slovních spojení se jménem Rose (Guns a Rose podle příjmení kytaristy Traciiho Gunse a Axla), například L. A. Guns, A.X.L., Hollywood Rose. Spolu s Axlem zde nejdřív byli např. kytarista Tracii Guns, bubeník R. Gardner a další. Tato dnes už známá kapela (L. A. Guns) dodnes existuje a Tracii Guns v ní donedávna hrál. Axl ale pak s Izzym založili
Guns N' Roses * v jiné sestavě, když předtím potkali kytaristu Slashe (vlastním jménem Saul Hudson, narozen ve Stoke On Trent v Anglii), baskytaristu Duffa McKagana (původně hrál na bicí) a bubeníka a "benjamínka kapely" Stevena "Popcorna" Adlera.
(* V různých novinách a časopisech – a bohužel dokonce i na některých plakátech – se neustále chybně uvádí název kapely, hlavně kvůli velkým písmenům a apostrofu. Je to tedy se všemi třemi písmeny velkými a apostrofem za N. Stejně tak zkratka je tedy "GN'R".)
Všichni členové měli zkušenosti z předchozích kapel a z hraní po různých garážích. První koncerty Guns N' Roses byly v roce 1985 (Tracii Guns, Rob Gardner atd.). Jejich první turné se jmenovalo Hell Tour (to už se Slashem, Duffem atd.) a konalo se v roce 1986, kdy vyšla jejich oficiální nahrávka "Live?!*@ Like A Suicide" (ten zavináč v názvu je místo spirály, která je v názvu ve skutečnosti; malá hvězdička je místo pěticípé hvězdy, která je v názvu). Turné začalo podle jejich slov hrozně – ztratili kreditní kartu, Steven někam schoval půlku bicí soupravy, neměli se jak dostat na místo konání prvního koncertu, museli stopovat s jevištním oblečením na sobě atd. Na místě pak hráli na cizí nástroje a byli hrozně vyčerpáni, ale lidem se celkem líbili a začali je brát do podvědomí.
GN'R žili nespoutaným opileckým životem, plným drog, večírků, alkoholu, životu na ulici, spousty holek a sexu, málo peněz, různých průšvihů, konfliktů s policií a občasných krátkodobých pobytů ve vězení. Zatímco jeden z nich byl na večírku s holkou, druhý jí vybíral peněženku, jak se někteří ze členů chlubili. Axl byl několikrát ve vězení za opilost – jednou se třeba opil a šel řídit dopravu na křižovatku... Pak přišla výše zmíněná deska (limitovaná edice, vyšla pouze v USA, zvuk a atmosféra byly úžasné – je tam slyšet rozbíjení lahví atd.), a poté nahrávání prvního oficiálního alba "Appetite For Destruction" (rok vydání 1987), kterýžto název celkem vystihuje jejich tehdejší náladu a sklony. GN'R byli jako časovaná bomba, a navíc byli jakýmsi prvkem, který v rockové hudbě do té doby chyběl (– to řeklo i několik známých a fundovaných hudebníků). Když album vyšlo, nejdříve se krátkodobě setkalo s neúspěchem, což ale netrvalo dlouho a za krátkou dobu se album vyšvihlo mezi nejlepší a nejprodávanější kousky všech světových tabulek a žebříčků. Styl alba byl a je těžko zařaditelný – něco mezi heavy metalem, street rockem, punkem... Na Appetite for destruction se původně natočily tři klipy, a to Welcome to the jungle, Paradise City a Sweet child o' mine, později přibyly další živé verze.
A to byl fantastický začátek pro Guns N' Roses. Vydavatelé a lidé od firmy za nimi "chodili do parku a nacházeli opilce s flaškou Thunderbird na hlavě". GN'R, mimochodem, pili všechno co teklo, třeba úžasně silné a přitom levné víno Night train, o kterém je jedna jejich píseň na "Appetite". A později samozřejmě hektolitry Jacka Danielse, vodku Black Death atd.
Přišly první veliké výdělky z prodeje první desky a přišla turné a koncerty, na kterých GN'R pořádně ukázali, co jsou zač a kolik náboje, energie a umění v nich je. To vše provázela spousta excesů, rvaček a příhod. Guns N' Roses se stali slavnými, a to velice slavnými. Lidé čekali na další novinové titulky o GN'R jako na meteority.
Kolem Appetite bylo několik skandálů, hlavně týkajících se neurvalého chování členů kapely a jejich drogových příhod. Potom lidé netrpělivě vyhlíželi další řadovou desku a pořád se nemohli dočkat. Až pak přišla – ale nebylo to přesně to, co čekali. V roce 1988 vyšla deska G*N*R Lies. Na první straně byly zachyceny živě z koncertu čtyři písně, které byly původně nahrány na LP Live?!*@ Like A Suicide. Na straně druhé je nahráno několik písní akusticky nebo poloakusticky, což bylo pro GN'R po vydání "Appetite" trochu netradiční. Byly zde například pomalé balady ("Patience", na kterou byl natočen videoklip), nebo třeba šokující píseň "One in a million", která rozpoutala další skandál okolo GN'R. Axl byl kvůli textu, v němž se zmiňuje o svých špatných zkušenostech s některými lokálními lidmi černé pleti, nařčen z rasismu, což ale bylo tvrzení nepravdivé. Axl rasista nikdy nebyl a nemířil proti všem lidem tmavé pleti, nýbrž proti určité složce chuligánů, kteří páchali zlo a pohybovali se mimo zákon. Jenže to byl samozřejmě pro novináře úžasný kousek. Axl lidi od tisku nikdy neměl rád, neustále na něj a kapelu "házeli špínu" a vymýšleli si neuvěřitelné lživé historky, které členy jen pomlouvaly či zkreslovaly pravdu. Axl dokonce napsal jednu píseň zaměřenou proti nim, po které pak bylo pojmenováno celé turné – "Get in the ring" (o tom až později).
Přišly další koncerty a oficiální Unplugged, kteréhožto část můžete slyšet na albu GN'R – Live in USA (část koncert z roku 1991, část unplugged z roku 1988). A vlastně se dá sehnat i celý Unplugged, složený ze dvou částí. Kapela také nahrála různé songy, které nikde na jejich oficiálních albech nevyšly, třeba Whole lotta Rosie, Shadow of your love, Title to be confirmed a jiné. Můžete je sehnat na různých raritních albech.
Byl vyhozen Steven Adler, který díky svým problémům s drogami ohrožoval chod a existenci kapely, až už to bylo neúnosné, i když se mu členové předtím pokoušeli pomáhat. Přišla menší krize, kapela neměla bubeníka a do drog a alkoholu se nořili skoro všichni opravdu velkou měrou. Pak ale přišel nový bubeník (předtím hrál v The Cult), Matt Sorum, který to znovu "doopravdy všechno nakopnul".
GN'R pak pilně pracovali, aby v roce 1991 vešla na světlo světa bomba v podobě dvojalba Use Your Illusion 1 & 2. Muzika to je úžasná a toto album odstartovalo řetěz megaturné, při kterém GN'R vyprodávali stadiony po celém světě, předváděli úžasné show a stali se nejslavnější kapelou světa. V průběhu nahrávání alba odešel Izzy Stradlin' a nahradil ho Gilby Clarke. Přišel také klávesista Dizzy Reed. Vzniklo hodně videoklipů, jen na Use your illusion bylo natočeno dohromady 11 klipů – šest na Illusion 1 a pět na Illusion 2, plus některé méně oficiální klipy z koncertů. Na albu (na kterém spolupracovalo také několik známých hudebníků z jiných kapel) je i několik málo coververzí, například Dylanova Knockin' on heaven's door či Live and let die od Paula McCartneyho. Bylo pořízeno video z koncertu v Japonsku v podobě dvou videokazet (Use your illusion world tour – live in Tokyo dome 1992).
Guns N' Roses hráli a hrají někdy sami nebo jen s předkapelou, ale často také pořádali koncerty a turné se spoustou známých kapel, například s Faith No More, Aerosmith, Motörhead, Soundgarden, Metallica, Mötley Crue, Skid Row a další. Taky prý nabízeli Nirvaně, aby jim dělala předkapelu, ale z toho sešlo. Axl a Kurt Cobain, potažmo celá kapela, se nikdy neměli v lásce. Vzniklo turné Get in the Ring, pojmenované podle již výše zmíněné písně, zaměřené proti některým novinářům, například proti konkrétním lidem ze známého hudebního časopisu Kerrang a dalším. Píseň je zachycena živě na albu "Illusion 2". Axl v ní vyjmenovává přímo jména oněch lidí, kteří se o členy kapely nevybíravě otírali, a posílá je na patřičná místa, pak si navléká boxerské rukavice a vyzývá je do ringu (nechtěl bych být na místě těch novinářů – Axl odmalička hrál fotbal a sportoval, rád se také pral, což provozoval občas i v nedaleké minulosti, takže jeho postava celkem budila respekt a říkalo se o něm, že to je "impulzivní šílenec", který je schopný všeho). Ach, ti novináři, vždycky s touhle kapelou byli na kordy. Jinak turné k UYI bylo několik, tzv. "legs", různých částí, kde se hrály odlišné písně atd. Přišla spousta věcí, spojených se slávou (ale to už vlastně mnohem dřív) – televize, klipy, okrajové účinkování v některých filmech (hlavně Slash a Duff), oficiální i neoficiální nosiče s koncerty a různé neoficiální bestofky atd. V roce 1992 zavítali Guns N' Roses v rámci turné Use your illusion i k nám, do Prahy (kam jinam). Axl zde v průběhu tohoto prý trochu odfláknutého koncertu povídal cosi o ex-komunistických parchantech a, ruku na srdce, divíte se mu? Ve skutečnosti to ale nebylo tak husté, říkal to z legrace a bylo to o tom, jestli my, post-komouši, chceme slyšet trochu rock n' rollu! Různě po celém světě se konalo demolování hotelů, drogové halucinace, večírky, rvačky Axla s některými lidmi od tisku – zejména s fotografy, rvačky členů GN'R s lidmi z jiných kapel (Izzy a Mötley Crue – ale to bylo už dříve), nešťastnou náhodou i úmrtí jednoho fanouška v průběhu koncertu, pozdní příchody, skandály, pití, drogy.... prostě Rock N' Roll. Ale co se týče drog, kapela s nimi okolo doby natáčení Use your illusion skončila a držela se v mezích jakéhosi normálu – brali pak už jen někteří a jen příležitostně. Pak zůstali už jen u pití, tedy alespoň to tvrdí.
Po ukončení megaturné roku 1992 nastala krátká koncertní pauza, ale žádné lenošení se nekonalo. Hned v roce 1993 vychází album coververzí "The Spaghetti Incident?", na němž jsou přehrány písně kapel, které ovlivnily členy GN'R v jejich tvorbě, nebo už v mládí. Jsou zde znovunahrány písně třeba od U.K. Subs, Nazareth, The Damned, T.Rex, The Misfits a další. Jako poslední byla po asi dvacetisekundové pauze na desku zařazena píseň Look at your game girl, která způsobila naprostý skandál. Nakonec se docílilo toho, že album muselo být po krátké době staženo a znovu vydáváno bez této poslední písně. To ale pro fanoušky neznamenalo nic – způsobů, jak si píseň (či celé původní album i s písní) sehnat, bylo hodně... Do tohoto songu byl totiž použit text nechvalně známého fanatika a masového vraha Charlese Mansona. Axl byl opět nařčen a zavrhován, ale fanoušci byli věrní a popularita GN'R byla veliká – a nebyl to jen prodejní trik, jak by se mohlo zdát. Takové věci dělaly jiné kapely, ale GN'R byli vždy pyšní na to, že "neseděli a nevymýšleli, jak být ještě populárnější", což o spoustě jiných kapel říci nemohli. Byl natočen videoklip na úvodní píseň Since I don't have you, původně od The Skyliners. Mimochodem, song Down on the farm ze Spaghett je ke slyšení živě například už na koncertu z Farm Aid '90.
V roce 1993 se konalo poslední turné této sestavy. Pak se GN'R odmlčeli a Slash, který už předtím říkal, že jakmile se v GN'R nějaký čas nebude nic dít, bude se věnovat své sólo desce, nyní své plány uskutečnil. Ale to až v roce 1995. Ještě předtím, v roce 1994, GN'R nahráli poslední věc v této původní sestavě, a to píseň od Rolling Stones, Sympathy for the Devil, která vyšla jako soundtrack k filmu Interview with the Vampire. Píseň je dech beroucí, s grandiózním finálem.
Pak, v roce 1995, vydal Slash sólo, což ale velkého šéfa Axla naštvalo – nechtěl, aby zatím kdokoliv vyvíjel jakékoliv sólové aktivity. Patrně chtěl hned nahrávat další desku, to se ale těžko dozvíme, protože oficiálně se k tomu nikdo přesně nevyjádřil, aspoň zatím. Gilby ale sólovou desku nahrál a poté byl později vyhozen. Co se týče Slashe, ten později vedl s Axlem velké hádky, které ale málokdy měly formu z očí do očí, většinou šlo vše přes právníky a různé zástupce. Ovšem jejich hudební názory se začaly rozcházet už kolem období Spaghett, takže pozdější Slashův odchod rozhodně nebyl kvůli jeho sólovce. Slashův sólový projekt měl název Slash's Snakepit a jeho album se jmenovalo It's five o' clock somewhere (název Slashe napadl jednou odpoledne v baru díky jednomu známému barmanovi). Album s ním nahrávali různí známí lidé – zpěvák Eric Dover, Matt, Gilby a Dizzy Reed z GN'R, Mike Inez na basu a další. Album mělo úspěch a konalo se turné, Slash a spol. hráli mimo jiné i na Slovensku.
A pak nastalo ticho po pěšině. Guns N' Roses se nikdy oficiálně nerozpadli, ale občas k tomu měli sakra blízko – a teď nemluvím o GN'R z doby okolo let 1988 až asi 1991, kdy Axl pravidelně na pódiu zpravoval fanoušky o tom, že zítra končí a že to nemá cenu, a týden po tom se konal další veliký koncert, kde bylo po nějakém rozpadu dávno veta. Mluvím o tom, že GN'R se později okolo roku 1995 v podstatě rozdělili na dva tábory. Na jedné straně zbyl jen Axl s klávesistou Dizzym a na druhé straně byl celý hlavní zbytek kapely, a to Slash, Duff a Matt (hlavní jádro kapely ale byli vždy Axl, Slash a Duff). Tito tři oddělení kumpáni založili okolo roku 1998 (možná dříve – najděte si to někde na internetu) kapelu s názvem "Neurotic Outsiders", což byl ale jen projekt, byl to zlomek z toho, kolik různých činností Slash a další vyvíjeli – Slash nahrával a koncertoval s dalšími muzikanty (už za dob, kdy byl ještě v GN'R, nahrával třeba s Lennym Kravitzem, a dokonce i s Michaelem Jacksonem!), Duff vydal sólo album "Believe in me" a pak i další, mezitím vydával sóla i Gilby (třeba "Pawn shop guitars", později "Hangover"), ten už ale v GN'R neúčinkoval, stejně tak Izzy. Axl mezitím spolupracoval s různými muzikanty, například ze začátku, kdy byl údajně neoficiálně vyhozen Slash (ve skutečnosti odešel sám v roce 96), nahrával se Zakkem Wyldem (1995).
Pak ale přišlo rozdělení a léta mlčení ze strany Axla a vyvíjení sólových aktivit ze strany zbytku GN'R, který už vlastně GN'R nebyl. Slash odešel oficiálně v roce 1996 a rok poté ho následovali Duff a Matt (Matt byl ale spíš vyhozen, protože pořád stál na Slashově straně). V tisku se objevovaly různé zmatené polooficiální zprávy o znovuobnoveném členství či nečlenství různých spoluhráčů a o příchodu a odchodu nových sil, které byly vzápětí stornovány či nebyly potvrzovány. Axl se ale s novináři nikdy moc nebavil. Různí Pistolníci (rozuměj: členové GN'R) se občas nechávali vidět v barech nebo na některých hudebních akcích, kde si přátelsky pokecali, nebo třeba i zazpívali nějakou tu odrhovačku (nebo song GN'R) před lidmi (Axl a Izzy, Axl a Gilby, Slash se zbytkem kapely atd.). Jinak se hlavní dva tábory Gunners spolu moc nestýkaly – například Slash jednu dobu neviděl Axla po celých pět let. Nicméně GN'R jako kapela existuje dál.
"New GN'R"
Už v roce 1997 nastoupil do kapely Robin Finck místo Slashe a Tommy Stinson (viz níže) místo Duffa. Až v roce 1999 se začalo cosi dít i veřejně. Axl, Slash (ovšem každý zvlášť) a další bývalí členové GN'R se věnovali práci na úpravě nového alba, které mělo vyjít. Věnovali se tomu ale trochu jinak, než by si asi fanoušci staré sestavy představovali. To album se totiž jmenuje Live Era 87 – 93 a jak správně tušíte, jedná se o průřez koncertní činností Guns N' Roses ve výše zmíněných letech. Axl se Slashem a spol. se tedy věnovali jen zvukové úpravě a míchání alba. Je to vlastně dvojalbum a je zde jedna nová píseň – It's alright od Black Sabbath (je to ale spíše takový bonbónek, žádná nová pecka, která by se měla v budoucnu hrát, pouze jedna z Axlových předeher k November rain). V bookletu jsou vyjmenováni jako hlavní hráči Axl, Slash a Duff, a zbytek, třeba Matt, jsou uvedeni jen jako "dočasní zaměstnanci". Album je to vpravdě úžasné...
Ale to není všechno, události okolo GN'R se totiž skutečně začínají po dlouhé době hýbat. Album Live Era vychází na denní světlo a v televizi se najednou objevují nové klipy – koncertní videoklip na song It's so easy z Appetite for destruction, a pak také nové video z koncertu na Welcome to the jungle – tyto klipy ukazují kapelu ve starém složení. V roce 98 vychází VHS "Welcome to the videos" s výběrem videoklipů GN'R z let 1987 – 1993, chybí zde snad jen You could be mine (hitovka z filmu Terminátor 2), koncertní verze Knockin' on heaven's door a ty nově natočené klipy; později vychází videa i na DVD, také je vydáno DVD koncertu z Tokia – Use Your Illusion world tour 1992, kterýžto vyšel již dříve na videokazetách.
A poté vzejde na denní světlo zbrusu nová sestava Guns N' Roses i oficiálně a veřejně, z původních muzikantů zbyli jen Axl Rose a klávesák Dizzy Reed. Ovšem i okolo této sestavy je možno pozorovat záhadné personální čachry a změny (Robin Finck tam podle všeho zprvu byl, pak odešel a opět se vrátil v roce 2000 atd.). Nicméně v kapele hrají někteří bývalí členové Replacements – Tommy Stinson (basskytara), Richard Fortus (kytara), dále pak Chris Pitman (ex-Tool, klávesy), Buckethead (solo kytara), Robin Finck (solo kytara) a bubeník Josh Freese z kapely Primus. Buckethead je záhadný, prý všestranný kytarista, jehož identitu kromě lidí z kapely, některých muzikantů a ostatních přátel nikdo nezná. Při koncertě nosí na hlavě masku a kbelík KFC, od toho jeho přezdívka. Po čase vystřídá Freese za bicími nový bubeník Brian "Brain" Mantia. Původně tam hrál i Paul Tobias aka Paul Huge (RiR3) atd.
Axl po několika letech opět poskytuje interview novinářům. V roce 1999 vychází od "nových GN'R" píseň Oh my God, která je singlem k novému filmu (opět s Arnoldem) End of Days. Píseň se nese v netradičním zvuku a stylu a Axl to potvrzuje – byla tak schválně nahrána kvůli atmosféře a pojetí celého filmu. Ale je to celkem pěkný nářez a je to první oficiálně vydaný song nové sestavy. V témže roce vychází také singl Sweet child o' mine znovu nahraný už novou sestavou jako soundtrack k filmu Big daddy. Co se týče Axlova zpěvu, je to snad ještě lepší a syrovější než originál (ale zjišťujeme, že je to mix z koncertu z 90. let), píseň samotná je ovšem poněkud zkrácená, je vidět, že opravdu slouží hlavně coby soundtrack.
První koncert (konečně!) nové sestavy Guns N' Roses se koná na Silvestra roku 2001 v Las Vegas a samozřejmě je beznadějně vyprodáno. Show je to obrovská, Axl je v dobré formě (jsou vyvrácena některá záškodnická novinářská tvrzení o jeho příbytku váhy a úbytku vlasů). Koncert začíná 1. ledna 2001 asi ve 4 ráno a Axl ho uvede slovy, která říkají zhruba toto: "Ahoj, právě jsem se probudil. Spal jsem asi 8 let." Na playlistu se časem objevují kromě jiných nové songy, které mají vyjít na chystaném novém albu: Oklahoma (později byla přejmenována na Rhiad and the Bedouins), The Blues, Silk Worms, Oh My God, Chinese democracy, Madagascar... Axl a spol. se ještě v roce 1999 nechávají slyšet, že brzo vyjde nové album, které se má jmenovat 2000 Intentions, nebo snad také Cockroach Soup atd. Nedlouho poté se název přejmenovává na oficiální Chinese Democracy a jeho vydání se posouvá na nové tisíciletí. Přicházejí veleúspěšné koncerty na některých festivalech v Evropě i USA, Rock in Rio III. v roce 2001 a později světové turné 2002 – 2003 v Americe, Japonsku a částečně i v Evropě (na netu je spousta fotek a videí). Axl zpívá trochu jiným způsobem. Na jeden z koncertů "nových GN'R" se snaží dostat Slash (aby si po dlouhé době poslechl Axla), kterého ale ochranka nevpouští dovnitř, protože si Axl nepřeje přítomnost někoho z bývalé bandy v sále – jinak koncert ukončí.
Nyní, v roce 2003, byl zrušen zbytek turné po USA (údajně kvůli Axlovým fyzickým či psychickým problémům, jak tvrdí různí novináři; ve skutečnosti byl nějaký problém s pořadatelem jednoho koncertu, ale proč se turné v roce 2002 už nedokončilo, to se neví) a vydání Chinese Democracy se opět, už poněkolikáté, odkládá, tentokrát na léto 2003. Slash nedávno (vlastně je to rok 2001) vydal druhé sólové album, Ain't life grand. Fanoušci se s napnutými nervy modlí o brzké datum vydání nového alba GN'R a někteří doufají v opětovné spojení božské trojky Axl/Slash/Duff, což by znamenalo návrat starých dobrých GN'R. Ale to je tak nepravděpodobné, až skoro nemožné, Axl je se Slashem na kordy, i když hlavně spíše v médiích a u soudu, a s novými muzikanty je podle svých slov velmi spokojen. Album Chinese Democracy se odkládá už zhruba od roku 2001, i když o nahrávání nového alba se oficiálně mluvilo už kolem roku 1999.
9. 5. 2003
Poznámka: Kromě výše popsaných vydaných alb vyšla ještě spousta věcí ze zkušebny, jamů, neoficiálních a jen limitovaně vydaných věcí, prostě bootlegů. Z nejznámějších stojí za to zmínit album Make My Day! (Rare studio outtakes), které je z roku 1991, ale obsahuje staré věci ze zkušebny či koncertů a předělávky. Jsou zde například songy Jumping Jack Flash, Shadow of your love, Whole lotta Rosie, Welcome to the jungle, Paradise city, Heartbreak hotel, Nice boys (Don't play Rock N' Roll) atd. – je to opravdu úžasné a pro fajnšmekry a lidi, shánějící rarity, je to vskutku bomba. Vřele doporučuji. Taktéž další zajímavé album je Unplugged z roku 1988, kteréhož část je na Live in USA, ovšem toto Unplugged je celé a je z několika koncertů – něco má takový ten klasický hospodský zvuk (ale i když tu má nahrávka hospodský zvuk, tak je to lepší, než cokoliv s hospodským zvukem od jiných kapel, co jsem kdy slyšel), něco je z větší haly. Jsou zde například songy Dead flowers, You ain't the first, Knockin' on heaven's door atd. Další věc se jmenuje Best ballads a asi vám je jasné, co na ní najdete. Jiné album se jmenuje Unwanted Illusions a je to opravdu zajímavá věc. Je to velmi raritní ablum, jsou zde různé demo nahrávky a živé show. Kromě jiných jsou zde songy jako například Crash diet, Bring it back home, It tastes good, don't it?, Booze party, Just another sunday atd., a ty se asi těžko shánějí (alespoň pokud nemůžete stahovat z netu)... Některé songy jsou zde ve více verzích. Leckteré jsou označeny jako "Hellhouse rehearsal", což jsou vlastně nahrávky ze zkoušek pořízených v jejich slavném Pekelném domě, v němž ze začátku Gunners bydleli. Také existuje spousta skvělých videí, demáčů a nevydaných rarit – stačí se mrknout na internet.
- Další úžasná záležitost je ULTRA RARE TRACKS - má to několik dílů a jsou tam vpravdě perly. Živáky songů hraných velmi málo, nevydané songy, různé verze,...
Toť vše k historii do roku 2003, nyní můžete pokračovat v sekci 2004 - 2006.
Diskusní téma: Guns N' Roses - trocha historie
———
Ahoj, sorry za zpoždění, neobjevujou se mi upozornění na nový comments.
Jasně že koncert odfláknutej nebyl, naopak. Nicméně já to psal bohdá před 13 lety a od tý doby se moje vědomosti ohledně kapely a věcí kolem značně prohloubily... Takže ok. Je to perla. Mít z tohohle celej pro-shot, světová fans komunita by se posrala do vejšky. A ta Don't Cry alt. lyrics!
———
cetli jste nekdo recenzi na koncert 27.9. na novinkycz neco co tam pisou sou fakt kraviny nejvetsiho kalibru
———
SUPER
Jako v TV mazec až do konce AXL je v dobré kondici na 50nika
Až na to zpoždění
———
Starý Guns n Roses největší paráda! Škoda, že jim to spolu nevydrželo. Hlavně miluju bubny Stevena, opravdu úžasný bubeník!! Njn, drogy... Řekla bych, že každý má vinu na jejich skoro rozpadu... Njn, je to škoda, byla to úžasná kapela, zrovna je neznám dlouho, poznala jsem jejich písně před nedávnem :D a úplná bomba! Noví Guns n Roses skoro neznám, jelikož tak skvělou kytaru a sehranost už asi mít nebudou.... ale do Prahy se na ně určo chystám no uvidíme!!!
———
Jasný. Já mám ještě radši Matta Soruma, i když to už byla kapela trochu jinde. Ale je to skvělej technik a musím říct, že mě i dost inspiroval. A vinu na rozchodu starý sestavy určitě nese každej, to máš pravdu, netřeba to házet sakumprásk na jedinýho člověka... Noví Guns jsou skvělý, můžu doporučit, pusť si Chinese Democracy a pak to uvidíš ještě v mnohem lepší verzi live v září!!
———
Věděli jste, že konec songu odehrál Slash s prasklou strunou?
———
Já ne.
———
Je to vidět na videu, úplně nejlíp když sis stáhneš DVD. Docela nářez, když si uvědomíš, že všechny tóny musel posunout, a ani nepřerušili song... https://www.youtube.com/watch?v=SPTg1HannZE jasně je to vidět třeba tady na 9:04 u levý ruky... :)
———
No jo, že jsem si toho nevšiml! Já tohleto mám na dvd.